Yazı kategorisi: Ordan Burdan, Virtualization, Vmware

ESXi Multıpathıng ve PSP Türleri

Eğer VMware HCL listesinde yer alan bir depolama birimine sahipseniz,  Native Multipathing Plug-In (NMP), eklentisi sayesinde, ESXi sunucunuz ile datastore’ lar arasında yedeklilik ve yük dengelemesi default olarak sağlanmaktadır.

NMP ,  Storage Array Type Plug-In (SATP) ve Path Selection Plug-In (PSP) bileşenlerinden oluşmaktadır.

SATP, Path ‘lerin durumunu monitor eder ve Path ‘ler de meydana gelen değişiklikleri anında rapor ederek gerekli Fail-Over durumunu başlatır.

PSP ise ESXi ile Storage arasında gerçekleşen I/O  trafiğinin, hangi fiziksel path ile gerçekleştirileceğin den sorumludur. Aslında biz PSP ekranına oldukça aşinayız. Bu seçimi belirleyen kriterler ise;

Most Recently Used (MRU)Esxi boot aşamasında, storage ‘a ulaşabildiği ilk path ‘i kullanır. Eğer path kullanılamaz duruma gelir ise alternatif path seçilir ve bu path bir sonraki fail durumuna kadar değişmez. Aktif/Pasif olarak çalışan depolama birimleri tarafından genellikle bu policy kullanılır. ESXi 4.x sürümüne kadar bu policy varsayılan ayar olarak kullanılmaktadır.

Fixed (Fixed): Sistem yöneticileri tarafından belirtilen Path kullanılır. Tercih edilen path kullanılamaz duruma geldiğinde ise bir sonraki path görevi teslim alır. Tercih edilen path yeniden kullanılabilir hale geldiğinde, ESXi tarafından otamatik olarak bu path ‘in kullanımı sağlanır.

Round Robin (RR)Kullanılabilir olan tüm pathler belirli bir dönüşüm içinde trafiğin iletilmesinden sorumludur. Aktif / Aktif çalışan storage tiplerinde tüm pathler aynı anda kullanılabilir. Aktif / Pasif olarak çalışanlarda ise sadece Aktif kontroler üzerindeki pathler iletimden sorumludur. ESXi 5.x sürümü ile birlikte bu policy varsayılan olarak gelmektedir.

round-robin

NOT : Sanal makineler içerisinde yapılandırılmış olan Microsoft Cluster Service (MSCS) and Microsoft Failover Clustering servisi, ESXi 5.5 versiyonu ile birlikte Round Robin politikasını desteklemektedir.

Bu ayarları değiştirmek için, vSphere Client yazılımı ile vCenter sunucusuna bağlanıyoruz ve

– Inventory
— Hosts and Clusters
—- Configuration
—– Storage
—— Properties
——- Manage Paths   sekmesinden ESXi host’una tanımlı datastore pathlerini değiştirebiliyoruz.

Kısaca Multipathing konusuna değindikten sonra bir sonraki yazımızda, Round Robin kuralının en iyi yapılandırma (Best Practise) ayarları üzerinde duracağız.

Faydalı olması dileğimle….

Yazar:

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s