Yazı kategorisi: Hyper-V, Microsoft, Virtualization

Hyper-V Live Migration

Live Migration, fiziksel sunucular üzerinde çalışan sanal makinaların farklı bir fiziksel sunucuya, vermiş olduğu hizmetlerde kesinti olmadan taşınması işlemidir. Fiziksel sunucularda yapılacak olan çalışmalarda, sistem yöneticileri için hayat kurtaran bir özelliktir. Live Migration bir Fail Over işlemi değildir,  sistem yöneticisinin istemi ile gerçekleşen bir işlemdir.

Yukarıdaki gibi bir altyapımız olduğu düşünüldüğünde, Windows Server 2012 (Hyper-V v3.0) öncesine kadar Live Migration yapabilmek bir hayaldi. Çünkü bu işlem için ortak bir storage alanı olması zorunluydu. Fakat Windows Server 2012 Hyper-V ile bu zorunluluk ortadan kalmıştır. Storage bağımsız Live Migration için gereklilikler aşağıdadır;

  • Hyper-V Server Rolü, Windows 2012 veya 2012 R2 üzerinde yüklü olmalıdır.
  • Kaynak ve Hedef sunucu aynı Active Directory domaininde olmalı yada aralarında Trust ilişkisi olmalıdır.
  • Taşıma işlemini başlatacak olan hesap Domain Admin grubunda ve local Hyper-V Administrators grubunda olmalıdır.
  • Hedef ve Kaynak sunucu donanımları aynı yada benzer olmalıdır. Özellikle işlemci ailelerinin aynı olması önemlidir.

Taşıma işlemi sırasında CredSSP veya Kerberos doğrulama yöntemlerinden biri kullanılmaktadır. CredSSP yönteminde taşıma işlemi gerçekleştirilecek sunucuda mutlaka oturum açılması gereklidir. Kerberos yöntemi ise daha güvenli ve esnek bir yöntemdir. Bunun için Active Directory User and Computer aracı ile delegasyon işlemi yapılması gerekmektedir.

Haydi hep birlikte yukarıdaki şekilde verilen seneryotu gerçekleştirelim. Öncelikle “Active Directory user and Computers” aracından, ilgili sunucuların Properties menüsü içerisinde bulunan Delegation tabı açılır.  Use “Kerberos only” seçeneği seçilerek Hyper-V sunucularının cifs ve Microsoft Virtual System Migration Service seçenekleri seçilir.

Sonrasında, Hyper-V sunucularının her birisinde Live Migration seçeneklerini aktif hale getiriyoruz.

Bunun için “Enable-VMMigration”  powershell komutunu çalıştırıyoruz.

Live migration işlemleri için ayrı bir ağ kartı ve ayrı bir network oluşturulması tavsiye edilmektedir. Aksi halde taşıma işlemleri sırasında diğer sanal sunucu veya uygulamalara ait network trafiği kötü yönde etkilenir.

Son olarak Kerberos doğrulama işlemini aktif edelim.

HyperV-1 sunucusu üzerinde powershell yardımıyla yapmış olduğumuz bu işlemleri, HyperV-2 sunucusu için Management konsol yardımıyla yapalım.

Sunucu üzerinde sağ tıklıyoruz ve Hyper-V Settings menüsüne giriyoruz.

Live Migrations penceresinden “Enable incoming and outgoing live migrations” seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Eğer aynı anda ikiden fazla taşıma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız “Simultaneous live migrations” penceresine rakamı girebilirsiniz.” Incoming Live Migrations “ bölümünden ise bu işlemler için kullanmak istediğimiz interface IP adresini yada network bilgisini girebiliriz.

Advanced Features bölümünden ise “Use Kerberos” seçeneğini seçiyoruz.

Şuan fiziksel sunucularımızı Live Migration için hazırlamış olduk. Haydi, test işlemine başlayalım. Bunun için Get-VMHarddiskDrive ile sanal sunucuya ait dosyaların nerede bulunduğunu görüyoruz.

Hyperv-1 sunucusu üzerinde bulunan Win2K3R2 sunucusunu Hyperv-2 sunucusuna aşağıdaki powershell komutu yardımı ile gönderiyoruz.

Move-VM SanalSunucuİsmi HedefSunucu –IncludeStorage –DestinationStoragePath HedefLokasyon

Komutu çalıştırdığınızda işlemin devam ettiğini gösteren bir bilgi ekranı ile karşılaşacaksınız. Bu işlem süresi network hızına, sanal makine boyutuna ve sanal makinanın iş yüküne göre doğru orantılıdır. Genellikle geçiş aşamasında bir yada iki ping paketi kaybı gözlemlenir.

Şuan sunucumuz HyperV-2 sunucusuna geçmiş bulunmaktadır. Birde bu işlemleri Hyper-V Management Konsol yardımıyla yapalım.

HyperV-2 sunucumuzda bulunan sanal sunucu üzerinde sağ tıklıyoruz ve Move menüsüne giriyoruz.

Next ile ilerliyoruz.

Move the virtual machine” seçeneği ile ilerliyoruz.

Hedef sunucumuzu seçiyoruz.

Move the Virtual Machine’s data to single location” seçeneği ile ilerliyoruz.

Browse menüsü yardımıyla sanal sunucunun taşınacağı lokasyonu seçiyoruz.

Yaptığımız işlemlerin özetine göz gezdirdikten sonra Finish butonu ile işlemi onaylıyoruz.

İşlemin tamamlanmasını bekliyoruz.

Sunucumuzun vermiş olduğu hizmetlerde kesinti olmadan çalıştığını görüyoruz.

Bu işlemler sırasında dikkat etmemiz gereken bir diğer konu, sanal sunucunun bağlı olduğu Switch ve Vlan ayarları taşınacak olan sunucuda da olması gerekmektedir.

Yazar:

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: