Yazı kategorisi: Hyper-V, Virtualization

Hyper-V Sanal Sunucuda USB Kullanımı – 1.Bölüm

Merhaba, art arda yayınlayacak olduğum üç makalemde sizlere Hyper-V sanal sunucularda USB device kullanım yöntemlerini anlatmaya çalışacağım. Bildiğiniz gibi Hyper-V Server 2012 R2 ile USB Passthrough desteği gelmiş fakat bütün işletim sistemlerinde kullanılamamaktadır. Bu yüzden makalelerimizde USB Disk kullanım yöntemlerini tek tek inceleyeceğiz. Bunlardan ilki, en ilkel yöntem olan USB içeriğinin sanal diske taşınması yöntemidir.

Bu yöntemin kullanış amacı aslında, her usb belleğin, disk management üzerinden offline moda alınamaması ve network üzerinden içerik kopyalamanın uzun sürmesidir. İşlemlerimize konsol üzerinden, virtual disk oluşturarak başlıyoruz:

Next ile ilerliyoruz.

Henüz 2 TB tan büyük bir flash bellek olmadığından dolayı ve işletim sistemimiz 2012 sürümü olmadığından dolayı VHD ile devam ediyorum.

Dynamic disk türü ile devam ediyoruz.

Diskimizin ismini ve konumunu seçiyoruz.

En önemli adıma geldik. “Copy the contents of the spesified physical disk” seçeneğini seçiyoruz ve aşağıdaki bölümden USB diskimizi seçiyoruz.

Finish ile işlemi bitiriyoruz. USB disk boyutuyla, disk oluşturma süresi doğru orantılıdır.

Oluşturduğumuz diski ilgili sanal sunucuya bağlamak için harddisk ekleme menüsüne giriyoruz.

Yukarıda oluşturmuş olduğumuz sanal diski Browse menüsü yardımıyla seçiyoruz ve sunucumuza ekliyoruz.

Sunucumuza baktığımızda, USB belleğimizin içeriğinin disk olarak kullanıma hazır olduğunu görüyoruz. Eğer diski göremiyorsanız, Disk Management sayfasından sanal diskinize harf atamanız gerekmektedir.

USB belleğimizin içeriğini sanal disk olarak sunucumuza gösterdik. Bu yöntem yazımın başında söylediğim gibi en ilkel yöntemdir. Network üzerinden dosya kopyalamasının yavaş olduğu yerlerde tercih edilmelidir. İkinci ve üçüncü bölümdeki işlemler kullanılmadığı durumlarda en son çare olarak bu yöntem tercih edilmelidir.

Yazar:

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: