Yazı kategorisi: Vmware

ESX Server Arızalı HBA Kart Değişimi

Yapımızda bulunan ESX serverlarımızdan bir tanesinin Qlogic HBA kartı arızalandı. IBM e açtığımız ticket sonucu yeni HBA kartı yaklaşık 3 gün sonra elimize ulaştı. Değişim işlemi için uyguladığımız adımlar aşağıdaki gibidir.
Öncelikli olarak donanım listemiz aşağıdadır.

1. IBM 3650 M3 server
2. EMC Clarion CX4 storage
3. Brocade Switch
4. Qlogic HBA kart
5. Fijutsu Siemens Desktop PC (Sadece HBA kart firmware güncelleştirmesi için kullanmak zorunda kaldık. IBM 3650 M3 Server Windows 98 boot CD ile açılamadığı için. )

1. Değişim için gelen HBA karta mevcut firmware güncelleştirilmesi yapılır. Bunun için HBA kart uygun bir PC ye takılarak Win98 açılış CD si ile boot edilir.


2. Firmware bulunan klasöre girilerek update.bat dosyası çalıştırılır. işlemin bitmesi beklenir ve restart edilir.
3. Restart işlemi sonrası bootsırasında yada flasutil.exe yardımı ile firmware sürümünün Versiyon 2.16 ya yükseldiği kontrol edilir.
4. Vclient yazılımı yardımı ile Vcenter sunucusuna bağlanılır ve arızalı kartı bulunan ESX sunucu üzerindeki bütün Sanal Makineler Migration yöntemi ile diğer sunucular üzerine taşınır. Eğer sistemde tek sunucu var ise sanal makineler mutlaka kapatılmalıdır. Çalışmalar sırasında storage ile sunucu arasındaki bağlantı kesileceği için bu adım kesinlikle önemlidir.
5. Eğer HA konfigürasyonu gibi Cluster bir yapı mevcut ise oluşacak hata mesajlarının önüne geçmek için bu özellik kapatılır ve sunucu shutdown edilerek arızalı olan HBA kârt yenisi ile değiştirilerek yeniden sunucu açılır.
6. Sunucu açıldıktan sonra Brocade SAN Switch ara yüzüne WEB oturumu ile bağlanılarak Zone Admin bölümüne girilir. Açılan Penceredeki ALİAS bölümünde arızalı olan HBA kartı bulunur ve Alt bölümde ki WWN numaralarından yeni olan HBA kart Add Member yapılarak bu bölüme dahil edilir.
7. Aynı bölümde üyeliği bulunan arızalı kart üzerine tıklanarak Remove Member denilir ve üyeliği düşürülür.
8. Yapılan bu değişikliklerden sonra Save Config denilerek konfigürasyon saklanır.
9. Yapılan konfigürasyonun geçerli olabilmesi için Enable Konfig diyoruz. Bu işlem sırasında mevcut I/O var ise kısa süreliğine kesilecektir.
10. EMC Storage a WEB oturumu açılarak Storage System Connectivity bölümü açılır ve arızalı olan kartlar Deregister edilir.
11. Storage – Storage Groups altında bulunan mevcut grubun özelliklerine girilerek üzerinde işlem yapılan grup üyelikten düşürülür.
12. Yeniden Storage System Connectivity menüsüne gidilerek server seçilir ve Edit menüsüne girilerek Inıtıator Type Clarıon Open Failover Mode ALUA 4 seçilir.
13. Yeniden Storage – Storage Groups altında bulunan mevcut grubun özelliklerine girilerek biraz önce çıkarttığımız sunucu yeniden gruba dahil edilir.
14. Serverımız kullanıma hazırdır. Fakat şuan Storage System Connectıvty menusune girdiğimizde bir uyarı mesajı ile karşılaşırız. Bunun için Host – Virtualization menüsü altında ilgili server özelliklerine giriyoruz ve Virtual Machine menüsündeki UPDATE butonuna basıyoruz.
15. Bu işlemden sonra Storage System Connectivity menüsüne yeniden bakıldığında ilgili server Hosted olarak görülecektir.
16. Vcilent yazılımı ile yeniden Vcenter sunucumuza bağlanıp ilgili serverın Configuration Menüsüne girilir ve Storage Adapter bölümüne Rscan All denilmesi Ayarları yapmadan önce kendiliğinden oluşan Lun0 ın giderilmesi için önemlidir.
17. Çalışmalar öncesi devreden çıkardığımız HA yeniden aktif hale getirilir.
18. Diğer sunucular üzerine taşıdığımız sanal makineler yeniden eski yerlerine alınır.

Yazar:

#IT Manager #Bilişimsever #vExpert #Baba

ESX Server Arızalı HBA Kart Değişimi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s